rss
email
twitter
facebook

4 Nisan 2010 Pazar

İstanbul Film Festivali!


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Akbank sponsorluğunda ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Beyoğlu Belediyesi destekleriyle gerçekleştirilen 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali, 2 Nisan Cuma akşamı Lütfi Kırdar Uluslararası Sergi ve Kongre Sarayı’nda, yapılan törenle başladı.

Sunuculuğunu Ceyda Düvenci ve Yetkin Dikinciler’in üstlendiği 29. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin açılış töreni boyunca Fatih Erkoç ve Kerem Görsev izleyicilere sahnede film şarkılarından derlenmiş renkli bir program sundu. Tören boyunca iki kez sahne alan ikili “Moon River”, “Somewhere Over The Rainbow”, “Smile” ve “Fly Me To The Moon” şarkılarını seslendirdi.


İstanbul Film Festivali

Uluslararası İstanbul Film Festivali tarafından her yıl verilen “Sinema Onur Ödülleri” bu yıl Türk sinemasına yıllar boyu emek vermiş üç değerli sanatçıya takdim edildi.

Sinema Onur Ödülleri”ni bu yıl;

• Masumiyet, Anayurt Oteli, Gizli Yüz, Akrebin Yolculuğu, Salkım Hanımın Taneleri gibi filmleriyle 200’e yakın filmde imzası bulunan, sinema dilinin temelini oluşturan kurguya yıllarını adayan ve ardından takipçiler yetiştiren kurgu ustası Mevlüt Koçak,

• Türk sinemasında, 1964 yılında başladığı kariyerinde, önceleri tür filmlerine ağırlık veren, daha sonra Sabahattin Ali’den Selim İleri’ye, Necati Cumalı’dan Osman Şahin’e önemli yazarlarımızı başarıyla beyazperdeye uyarladığı filmlerle unutulmazlar arasına yerleşen Feyzi Tuna,

• Kırk yılı aşan kariyerine sığdırdığı 183 filmiyle sinemaseverlerin belleğine kazınan kahramanları canlandırarak gerçek bir yıldıza dönüşen Kadir İnanır aldılar.

Mevlüt Koçak ödülünü Nurgül Yeşilçay’ın elinden alırken Feyzi Tuna’ya ödülünü Fatma Girik takdim etti. Kadir İnanır’a ise ödülünü Zuhal Olcay verdi.

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin Açılış Konuğu, sinemaseverlerin Günaydın, Gece filmiyle yakından tanıdığı, İtalyan sinemasının önde gelen yönetmen, senaryo ve oyuncusu Marco Bellocchio oldu. İlk filmi Cepteki Yumruklar ile uluslararası alanda tanınan, 70 yaşını aşmasına rağmen hala kuşağının en genç sinemacılarından biri satılan ünlü İtalyan sinemacı Marco Bellocchio’ya İstanbul Film Festivali’nin “Yaşamboyu Başarı Ödülü” verildi. Ödülü, İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı takdim etti.

Marco Bellocchio’nun bol ödüllü son filmi Yenmek, festival kapsamında izleyiciyle buluşacak. Yenmek’in 3 Nisan Cumartesi günü saat 16.00’da Atlas Sineması’nda gerçekleşecek gösterimine Marco Bellocchio da katılarak izleyicilerle buluşacak.

29. Uluslararası İstanbul Film Festivali; Beyoğlu’nda Atlas, Yeni Rüya, Beyoğlu, Sinepop, Pera Müzesi sinemaları, Kadıköy’de Kadıköy ve Nişantaşı CityLife sinemalarında gösterilecek 200’ün üzerinde filmin yanı sıra, festivaldeki temalarla bağlantılı ve konukların katılımıyla renklenecek ustalık sınıfı ve söyleşiler ile paralel etkinliklerle konser ve partilerle 16 gün boyunca İstanbul’da tam bir festival havası estirecek.

Bilgi için : www.iksv.org/film

0 yorum:

Yorum Gönder