rss
email
twitter
facebook

12 Mart 2010 Cuma

Mary and Max: Karmaşık Hayatların Sıradışı Dostluk HikayesiMary and max Adam Elliot’un yazıp yönettiği bir stop-motion. Birçok festivalden de ödülle dönen bu yapım galasını 2009 Sundance Film Festivali’nde yaptı. Elliot zamanında başından geçen bir hikayeden esinlenerek yazdığını söylediği bu animasyonla benim gönlümü kesinlikle fethetmiştir. Adam Elliot Harvie Krumpet adlı kısa animasyonu ile de zamanında oscarı evine götürmüş bir yönetmen. Mary and Max isimli animasyonu da 82. Oscar ödüllerine aday adayı oldu fakat ne yazık ki ilk 5e giremedi.
Mary and Max bilinen günümüz animasyonlarından farklı. Ne kadar renkli ve eğlenceli gibi gözükse de içinizi burkan bir özelliğe sahip. Hikaye 8 yaşında Toni Collette ‘ nin seslendirdiği Mary adlı alnında “kaka” rengi bir lekesi olan küçük kızımızla, Philip Seymour Hoffman’ın seslendirdiği 40lı yaşlarındaki Max’in mektup arkadaşlığına dayanıyor.Mary Avustralyada yaşayan ilgisiz bir baba, tuhaf ve alkolik bir annenin yalnız kızı. Ve bebeklerin bira bardağının dibinde bulunduğuna dair de tuhaf bir fikri var. Bunun doğru olup olmadığını öğrenmek için bir gün rehberden Amerikalı birinin ismini seçer ve ona mektup yazar. İşte bu kişi de Max’dir. Max ise 44 yaşlarında panik atak sahibi ve obezite sorunu olan yapayalnız, gri bir dünyada papağanı, salyangozları ve öldükçe yerine yenisi konan Henry adlı balığı ile yaşayan bir adamdır. Onun hayatını renklendiren tek şey Mary’den aldığı bir hediye olur.
Mary ilk mektubunda kendi anlatır da anlatır, sorular sorar durur ve bu kadar baskının üstüne Max panik atak krizlerine yakalanır ama sonunda o da yazmaya karar verir. Böylece yıllar boyu sürecek bir dostluk başlamış olur.Kesinlikle iki sıra dışı hayatı olan, uçurum denecek kadar yaş farkına sahip ama ilgiye ve sevgiye aç olan iki insanın bu muhteşem dostluk hikayesini izlemelisiniz. Başlarda da sölemiştim cıvıl cıvıl, renkli, eğlenceli olsa da, sizi ne kadar gülümsetse de bir o kadar da içinizde bir yerlerde sizin burkan bir şeylerin olduğunu hissedeceksiniz izlerken.

İşte Mary and Max böylesine bir animasyon. Ve kesinlikle görebileceğiniz en sıra dışı ve karmaşık karakterlerin toplandığı bir yapım. Bu dramatik animasyonda ki mekanların ve müziklerin etkisi de göz ardı edilmemeli.
Herkese tavsiye edeceğim bir Adam Elliot harikası.

“insan kusurlarını kendisi seçemez”

0 yorum:

Yorum Gönder